Masanga hospital har 2 fastansatte hollandsk uddannede tropelæger. Seniorstaben på hospitalet består derudover af community health officers (CHOs), en 3 årig afrikansk sundhedsuddannelse, og sygeplejersker. Hospitalet kører et kirurgisk efteruddannelses program for CHOs og lokale læger, hvorfor der 8-10 gange årligt desuden kommer hold af kirurger, obstetrikere eller anæstesiologer og træner disse kandidater intensivt af nogle få uger varighed. Derudover kommer også øjenkirurger til hospitalet flere gange årligt og udfører katarakt operationer.
Der er stor fokus på læring, så en læges arbejde foregår altid som læringssituationer.
De fastansatte læger varetager som udgangspunkt operationer, stuegang og ambulatorium, samt alt hvad livet som læge på et afrikansk jungle hospital ellers kan byde på.
Hospitalet har altid brug for yderligere hjælp fra forskellige specialer til at videreuddanne vort personale til i fremtiden at kunne varetage alle funktionerne selv. Samtidig er der mulighed for procedureudvikling og optimering.
Det er en meget dynamisk og udfordrende hverdag, hvor man som læge dagligt bliver udfordret både på sin faglighed, sin opfindsomhed og sine samarbejds- og kommunikative egenskaber. Man indgår som en del af et team som skal bevare en kontinuitet lokalt.
Afhængig af kvalifikationer vil der blive lavet en individuel job beskrivelse, hvor der for alles vedkommende vil indgå et undervisningskrav. Overordnet er der som oftest 1 voluntør-læge til stede ud over de to (planlagt 3) fastansatte læger og denne fungerer som oftest i en sweaper funktion, hvilket giver en meget varierende og spændende hverdag. Hvis speciale fagligheden ikke er oplagt i forhold til paitent flowet, vil den som oftest kunne udnyttes i forbindelse med undervisning på Tonkolilli District College of Health Sciences and Technology, oprettet i Hospitals regi.
Krav:
- udsendelsesperiode på min. 3 måneder i udgangspunktet.
- minimum 2 års klinisk erfaring.
- gode engelsk- og kommunikative egenskaber.
- evne til at indgå i et team.
- fleksibilitet, opfindsomhed og omstillingsparathed.
Speciallæger inden for kirurgiske specialer, gyn/obs eller anæstesi kan evt. kontakte organisationen Capacare (Capacare.org) med henblik på eventuelt kortere udsendelse indenfor det kirurgiske træningsprogram.
Ansøgninger sendes venligst til Susanne Haas på susanne@masanga.dk
Forud for udsendelse er der en række obligatoriske forberedelser, læs venligst under den generelle beskrivelse for frivillige i Masanga.